مقایسه هواپیما با کوادکوپتر

هواپیماها با سرعت زیادی حرکت می کنند و برای بلند شدن (take on) و فرود آمدن (take off) به زمین صاف نسبتا طویل (باند پرواز) نیاز دارند. آنها نمیتوانند بصورت ثابت در یک محل (hold position) بایستند و دائم باید در حال پرواز باشند. همچنین قدرت مانور کمی دارند و برای تغییر وضعیت نیاز به طی کردن مسیری برای آن دارند و نمیتوانند درجا تغییر وضعیت بدهند .

wiki-quad1

مقایسه هلیکوپتر با کوادکوپتر

بالگردها یا هلیکوپترها، رباتهای پرنده عمود پروازی هستند که دارای یک موتور بزرگ برای تامین نیروی لازم جهت بالا رفتن و یک روتور کوچک در دم جهت خنثی کردن یا جبران کردن (offset) گشتاور تولید شده توسط موتور بزرگ و جلوگیری از چرخش هلیکوپتر به دور خود هستند و نسبت به هواپیماها سرعت کمتری دارند ولی برای پرواز نیاز به باند پرواز ندارند. همچنین نسبت به هواپیما قدرت مانوری بسیار بیشتر دارد و میتواند بصورت درجا تغییر وضعیت بدهد و میتواند موقعیت خود را در یک نقطه از هوا بصورت ثابت حفظ کند.  الگوریتم کنترلی نسبتا پیچیده ای دارند و کنترل آنها با فرمان دادن به سرووی وصل شده در دم آن صورت می گیرد.

wiki-quad2

مولتی کوپتر

احتمالا شاید از اسم مولتی روتور (مولتی کوپتر) حدس بزنید که این رباتهای عمود پرواز چند موتوره هستند که موتورهای آن باهم همکاری می کنند تا نیروی لازم برای بلند شدنش فراهم شود. این رباتهای پرنده  از قدرت مانور بالایی برخوردار هستند . مولتی روتورها بسیار شبیه هلی کوپترها هستند ولی پایداریشان بیشتر و کنترلشان راحت تر است ولی مصرف انرژیشان بدلیل داشتن موتورهایی بیشتر بالاتر است.

wiki-quad3

از معروفترین نمونه های مولتی روتورها می توان به تری کوپتر (۳ موتور) ، کوادکوپتر ها (۴ موتور) و هگزا کوپتر (۶ موتو) و اکتاکوپتر (۸ موتور) اشاره کرد .

از بین همه ی این مدل ها کوادکوپتر محبوب ترند. هر چند تری کوپترها قیمت نهایی ساخت کمتری دارند(چون هم تعداد موتورهای کمتری دارن و هم یک باتری کوچک جوابگوی آن است) ولی حفظ تعادل و پایداری در آنها بسیار مشکلتر است و به موتورهای آن فشار زیادی وارد می شود. حفظ تعادل در اکتاکوپتر ها نیز بدلیل تقارن بالای آن نسبتا آسانتر و بی دردسرتر است ولی هزینه ی ساخت بالایی را می طلبد و پیاده سازی آن زمانبرتر است.

wiki-quad4

مطلب را در شبکه های اجتماعی اشتراک گذاری کنید.