همه چیز درمورد فیوز مینیاتوری

فیوز مینیاتوری یا کلید مینیاتوری Miniature Circuit Breaker که اختصارا MCB نامگذاری شده است تجهیزات الکتریکی خانگی و صنعتی را در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار ( عبور جریان غیر مجاز ) محافظت میکند.

circuit-breaker-MCB

 

به عبارت ساده می توان گفت فیوز یک وسیله حفاظتی است که در تجهیزات و مدارات الکتریکی به کار برده می‌شود تا در مواقعی که جریانی بیشتر از حد انتظار از وسیله عبور می کند مدار قطع شود تا سایر تجهیزات آسیبی نبینند.

فیوز مینیاتوری از دو مکانیزم برای عملکرد خود استفاده میکند : عملکرد بیمتالی برای حفاظت اضافه بار و عملکرد مغناطیسی جهت حفاظت از اتصال کوتاه.

بعبارت دیگر ، تشخیص جریان اضافه به عهده یک فلز ( بیمتال) میباشد ( شماره ۵ ) که بوسیله عبور جریان مدت دار بیش از جریان نامی گرم شده و بر اثر خم شدن باعث عمل کنتاکت فیوز مینیاتوری شده و مدار را قطع میکند.

همچنین جریان اتصال کوتاه بوسیله سیم پیچ (شماره ۷ ) که دارای تعداد دور کم و قطر زیاد میباشد بصورت مغناطیسی تشخیص داده شده و فیوز مینیاتوری عمل می کند.

 

سایر المانهای فیوز مینیاتوری طبق تصویر عبارتند از :

۱) Actuator piker : for trip and reset

۲) Actuator Device mechanism

۳) Main contact : flow of current

۴) Terminal Block

۵) Bimetallic steel strip

۶) Tripping calibration screw

۷) Solenoid coil

۸) Arc extinguisher

 

mcb-construction-details

 

فیوز مینیاتوری از نظر کاربرد به تیپهای B روشنایی ، C موتوری ، D ترانسفورماتوری ، K قدرت ، Z بسیار حساس تقسیم بندی می گردد:

فیوز مینیاتوری نوع B روشنایی :

کلید مینیاتوری نوع B عموما در مصارف خانگی و روشنایی کاربرد دارند. این کلیدها در جریان اضافه بار بین ۳ تا ۵ برابر جریان نامی در زمان مشخص ، مدار را قطع می کنند و حساسیت مناسبی برای کاربردهای عادی خانگی دارند. این کلید به فیوز مینیاتوری تندکار نیز معروف است.

فیوز مینیاتوری نوع C موتوری :

کلید مینیاتوری نوع C بیشتر کاربرد صنعتی دارند. این کلیدها در جریان اضافه بار بین ۵ تا ۱۰ برابر جریان نامی در زمان مشخص ، مدار را قطع می کنند و زمان قطعشان از تیپ B بیشتر است. این کلید به فیوز مینیاتوری کندکار نیز معروف است.

فیوز مینیاتوری نوع D ترانسفورماتوری :

کلید مینیاتوری نوع D برای مصارف صنعتی خاص ( مانند مولد های اشعه ایکس X-Ray و یا ترانسفورماتورها ) استفاده می شوند. این کلیدها در جریان اضافه بار بین ۱۰ تا ۲۰ برابر جریان نامی در زمان مشخص ، مدار را قطع می کنند و زمان قطعشان از تمامی تیپها بیشتر است.

فیوز مینیاتوری نوع K قدرت :

کلید مینیاتوری نوع K برای حفاظت در مدارات قدرت ، ترانسفورماتور و موتور ها استفاده می شوند. در این نوع از کلید مینیاتوری حد جریان برای قطع در موارد اضافه بار کمتر از سایر کلیدهاست و هنگام به وجود آمدن اضافه بار مدار را سریعتر قطع می کنند ولی در موارد اتصال کوتاه منحنی قطع این نوع کلید ها بین تیپ D و C می باشد.

 

 

فیوز مینیاتوری نوع Z بسیار حساس :

این نوع از کلید مینیاتوری هنگامی که جریان عبوری از جریان نامی بیشتر شود در یک مدت زمان خاص ( که از تمامی تیپها کمتر است ) طبق منحنی قطع ، فرمان قطع را صادر می کند. حساسیت این نوع از کلیدها ، هم در مواقع اضافه بار و هم اتصال کوتاه از تمامی تیپهای دیگر بیشتر است و در صورت بروز خطا مدار را سریعتر قطع می کند. بنابر این کاربرد این نوع فیوز مینیاتوری در مدارات با حساسیت بالا می باشد.

زمان قطع این تیپها به ترتیب ( از سریعترین ) عبارت است از : Z و B و C و D

doepke-mcb-dls6i

در این تصویر مشخصه قطع کلید مینیاتوری دوپکه Doepke MCB DLS6 و کلید ترکیبی Doepke FIC/FIB را ملاحظه می فرمایید

mark-zxcxv

 

نمای اجزای داخلی و ساختار فیوز مینیاتوری دوپکه ( دقیقا میتوانید ۸ المان اصلی ذکر شده در پست اول را شناسایی کنید )

 

2015-01-24_004751

توضیح مختصر درباره این فیوزها

کلید مینیاتوری ( فیوز مینیاتوری ) Doepke MCB

کلیدهای مینیاتوری یا همان فیوز مینیاتوری ، تجهیزات الکتریکی خانگی و صنعتی را در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار محافظت میکند.

ساختمان داخل این کلیدها ( فیوز ها ) شامل عملکرد بیمتالی برای حفاظت اضافه بار و عملکرد مغناطیسی جهت حفاظت از اتصال کوتاه است.

شرکت دوپکه آلمان ، انواع فیوز های مینیاتوری را با بهترین کیفیت ارائه می نماید.

کلید مینیاتوری (MCB )   

کلید های مینیاتوری MCB) Miniature circuit breakers) از تجهیزات الکتریکی خانگی و صنعتی در برابر خطاهای ( اتصال کوتاه و اضافه بار) که ممکن است رخ دهد و باعث آسیب جدی به سیستم الکتریکی شود محافظت می کند.

ساختمان داخلی این کلیدها شامل عملکرد بی متالی برای حفاظت اضافه بار و بخش عملکرد مغناطیسی برای حفاظت از اتصال کوتاه است.

  • DLS 6 h

DLS6 h مدل جدید کلید های مینیاتوری است که در مصارف خانگی استفاده میشود و در موارد اتصال کوتاه های ضعیف و متوسط کاربرد دارد. ادوات مدل h به صورت ۱ پل ۲ پل ۳ پل،۱p+N،۳p+Nو با جریانهای نامی(۶A -125A (high current و در انواع B ،C در دسترس هستند.

در صورت استفاده از باسبارشانه ای در انتهای این کلیدها ،بدون نیاز به باز کردن کلیدهای مجاور می توان آن را جابجا کرد.

تمام ادوات DLS 6 از لحاظ سطوح قابل دسترس ایمن هستند.طراحی مدرن و کاربردی و همچنین بدنه پلیمری مرغوب این کلیدها نشان دهنده کیفیت بالا وسطح استاندارد این نسل جدید کلیدهای مینیاتوری است.

  • DLS 6 hsl

نوع دیگری از DLS h هستند که علاوه بر تمام خصوصیات این کلید مینیاتوری (MCB)، با دو ترمینال فنری (plug-in)در بالا اجازه اتصال سریع به هادی را می دهد.

  • DLS 6i (برای مصارف صنعتی)

مدل DLS 6i با ویژگیهای قطع B,C,D,K,Z در دسترس است همچنین رنج وسیع جریان نامی برای این محصول که از۰٫۳A تا۱۲۵A به صورت ۱ پل ،۲ پل،۳پل و ۴ پل موجود است ،امکان استفاده این محصول در موارد حفاظتی خواسته شده را امکان پذیر میسازد و کاربردهای وسیعی دارد.

به دلیل وجود باسبار در انتهای این کلیدها ،بدون نیاز به باز کردن کلیدهای مجاور می توان آن را جابجا کرد.

به دلیل ظرفیت قطع بالای نامی اش ( ۱۰KA) برای استفاده در منابع تغذیه وکاربردهایی با قدرت اتصال کوتاه بالا مانند محیط های صنعتی مناسب است.

 

 

فیوز مینیاتوری DLS6hsl

Product Description

کلید مینیاتوری ( فیوز مینیاتوری ) Doepke DLS6 hsl   با ترمینال فنری بدون پیچ

DLS6 hsl مدل جدید فیوز مینیاتوری دوپکه Doepke آلمان است که در مصارف عادی استفاده میشود و در موارد اتصال کوتاه های ضعیف و متوسط کاربرد دارد. ادوات فیوز مینیاتوری مدل hsi به صورت ۱ پل ۲ پل ۳ پل ، ۱p+N ، ۳p+N و با جریانهای نامی (۶A -125A  ( high current و در انواع B ، C در دسترس هستند.

در صورت استفاده از باسبار شانه ای در انتهای این کلید مینیاتوری ، بدون نیاز به باز کردن کلیدهای مجاور می توان آن را جابجا کرد. این امر سهولت کار در تابلو برق را برای کاربر ایجاد می کند.

تمام ادوات فیوز مینیاتوری DLS 6  از لحاظ سطوح قابل دسترس ایمن هستند. طراحی مدرن و کاربردی و همچنین بدنه پلیمری مرغوب این کلیدهای مینیاتوری نشان دهنده کیفیت بالا وسطح استاندارد نسل جدید این کلیدها است.

کلیه فیوزهای مینیاتوری سری DLS 6 دارای درپوش شیشه ای جهت لیبل گذاری و نیز دو نگهدارنده فنری با قابلیت تنظیم از بالا و پایین جهت نصب بر روی هر نوع ریل می باشند. این کلیدهای مینیاتوری بصورت ابتکاری و ماژولار طراحی شده اند. کیفیت این فیوز مینیاتوری اصل آلمان در بین سایر رقبا مثال زدنی است.

ترمینال فنری تعبیه شده در بالای این فیوز مینیاتوری با خاصیت quick plug-in اجازه اتصال سریع به هادی را می دهد.

 

قدرت تحمل جریان نامی این فیوز مینیاتوری دوپکه ، ۶KA می باشد.

کدینگ : نحوه کد گذاری فیوز مینیاتوری دوپکه آلمان بدین ترتیب است :

DLS6 hsl X Y – Z

که در آن پارامتر X تیپ فیوز مینیاتوری ( یعنی B,C,D,K,Z ) ، پارامتر Y جریان نامی فیوز مینیاتوری ، پارامتر Z تعداد پل فیوز مینیاتوری را مشخص می کند. بطور مثال کد کلید مینیاتوری نوع C سه پل جریان نامی ۲۵ آمپر بدین صورت خواهد بود :

DLS6 hsl C 25 – ۳

برگ اطلاعات فنی فیوز مینیاتوری دوپکه آلمان: ( جهت مشاهده تصویر کامل بر روی آن کلیک کنید )

فیوز مینیاتوری یا کلید مینیاتوری Miniature Circuit Breaker تجهیزات الکتریکی خانگی و صنعتی را در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار محافظت میکند.

ساختمان داخل این کلیدها ( فیوز ها ) شامل عملکرد بیمتالی برای حفاظت اضافه بار و عملکرد مغناطیسی جهت حفاظت از اتصال کوتاه است.

فیوز مینیاتوری از نظر کاربرد به تیپهای B روشنایی ، C موتوری ، D ترانسفورماتوری ، K قدرت ، Z بسیار حساس تقسیم بندی می گردد.

زمان قطع این تیپها به ترتیب ( از سریعترین ) عبارت است از : Z و B و C و D

شرکت دوپکه Doepke آلمان ، انواع فیوز های مینیاتوری MCB را با بهترین کیفیت ارائه می نماید. کلید مینیاتوری ساخت شرکت دوپکه دارای استانداردهای زیر است :

 

استاندارد VDE ، استاندارد IEC ، استاندارد CE اروپا ، استاندارد ایران و تاییدیه پژوهشگاه نیرو

 

مطلب را در شبکه های اجتماعی اشتراک گذاری کنید.