ghostswimmer

به زودی افرادی که در اقیانوس‌ها شنا می‌کنند شاید متوجه‌ی حضور بالچه‌ی پشتی شبیه‌ به بالچه‌های کوسه‌ها شوند که به سمت آنها در حال حرکت می‌باشند، اما جای نگرانی نیست، این بالچه مربوط به ربات نظامی می‌باشد که شبیه به یک کوسه ساخته شده است. گروه نیروی دریایی ایالات متحده به تازگی چنین دستگاهی را در سواحل ویرجینیا مورد تست قرار داده است. این ربات که دارای نام GhostSwimmer می‌باشد، توسط موسسه‌ی مهندسی بوستون (Boston Engineering) به عنوان بخشی از پروژه‌ی Silent NEMO نیروی دریایی توسعه یافته است. هدف از پروژه‌ی فوق، ایجاد یک وسیله‌ی نقلیه‌ی زیرآبی (UUV) الهام گرفته از طبیعت بوده است.

ghostswimmer-0

GhostSwimmer دارای ۱٫۵ متر طول و وزن حدود ۴۵ گرم است و طبق توصیف‌ها می‌تواند حرکت بدن و سبک شنای یک ماهی بزرگ را تقلید نماید. این ربات در عمق تنها ۰٫۲۵ تا ۹۱ متر قابل اجرا است.

کاربران می‌توانند از طریق یک کابل ۱۵۲ متری متصل به یک لپ‌تاپ این ربات را از راه دور کنترل کرده یا این ماهی بزرگ می‌تواند به طور خودکار با استفاده از سنسورهای آنبرد و یک باتری با دوام بالا خود را هدایت نماید. در حین اتصال، این ربات به ارسال ویدئوها و سایر اطلاعات بلادرنگ اقدام می‌نماید. در حالت خودکار، این داده‌ها ضبط شده و سپس ارسال خواهند شد.

ghostswimmer-2

پیشرانه‌ی ماهی مانند ربات GhostSwimmer، آن را ساکت‌تر از قایق‌های موتوری در همین اندازه کرده است. علاوه بر حضور پنهان، ویژگی سکوت همچنین به این ربات امکان انجام عملیات سری مانند ماموریت‌های جاسوسی، تجسس و شناسایی (ISR) را می‌دهد. بنا به اعلام نیروی دریایی، این ماهی رباتیکی همچنین می‌تواند برای کارهای بشردوستانه مانند بررسی بدنه‌ی کشتی‌ها به کار رود. در تست‌های ساحل ویرجینیا، از این ربات برای جمع‌آوری اطلاعات در حین جزرومد، جریان‌های مختلف و شرایط مختلف آب‌وهوایی استفاده شد.

مطلب را در شبکه های اجتماعی اشتراک گذاری کنید.