InventAIRy

فهرست اموال و موجودی‌ها از کارهای ناخوشایندی است که باید حداقل یک بار در سال صورت گیرد. این عمل با وجود لازم بودن، بسیار خسته‌کننده، زمان‌بر، کارطلب بوده و اغلب موارد تجاران و موسسات کسب‌وکار را به تعطیلی چند روزه‌ی کار خود وادار می‌نماید تا بتوانند لیستی از مواد فروخته نشده در انبار را فهرست بگیرند. با این حال، پروژه‌ی InventAIRy فرانهوفر درنظر دارد این روند را با توسعه‌ی پهپاد رباتیکی پرنده‌ی جدیدی تسهیل نماید که نه تنها کار پرزحمت صورت‌برداری از موجودی‌ها را به عهده می‌گیرد، بلکه همچنین به عنوان ابزاری جدید جهت ضبط عملیات انبار به کار خواهد رفت.

ثبت فهرست اموال و موجودی‌ها از روزهایی که یک گروه کوچک از کاربران با خودکار و کاغذ به این کار مشغول بودند، بسیار تغییر کرده است. امروزه بارکدها و تگ‌های RFID به این روند سرعت زیادی بخشیده، درحالیکه نیاز به نیروی انسانی را نیز کاسته است، اما این عمل همچنان یک کار مورد تقاضا، گران و ناخوشایند به شمار می‌رود.

تحت سرپرستی متخصص لجستیک، مارکو فروند در موسسه‌ی فرانهوفر و در شهر دورتموند آلمان، پروژه‌ی InventAIRyProject با هدف تبدیل کار موجودی‌برداری به یک عمل اتوماتیک توسعه یافته است. در این روند به یک نفر توانایی بررسی موجودی‌ها یا جستجوی یک آیتم خاص را به وسیله‌ی یک سیستم رکوردگیری دینامیک و یک دستیار پرنده‌ی رباتیکی، بدون بلند شدن از روی صندلی خود یا بالا رفتن از نردبان، داده می‌شود.

نکته‌ی هوشمندانه در مورد InventAIRy در این است که این پرنده با دریافت سیستم RFID و تبدیل آن کار می‌کند. RFID و سیستم‌‌های مشابه چنین عمل می‌کنند که آنتن‌هایی در قفسه‌های انبار در نقاط استراتژیک آن نصب می‌شوند. با جابه‌جا شدن کالاها، آنتن تگ‌های آنها را خوانده و دیتابیس انبار را آپدیت می‌کند.

در پروژه‌ی InventAIRy، عملیات معکوسی رخ می‌دهد. به جای قرار دادن آنتن‌های ثابت و جعبه‌های متحرک، فرانهوفر جعبه‌ها را به صور ثابت بر روی قفسه‌ها قرار داده و از پهپادهای کوچک پرنده برای نظارت و گشت‌وگذار در انبار استفاده کرده تا به شناسایی و خواندنن برچسب‌های کالاها بپردازند.

این پهپادها از سیستم خودکاری استفاده می‌کنند که مشابه سیستم توسعه یافته شده برای خودروهای خودکار و بدون راننده می‌باشد. این پهپادها قادر به درست کردن موقعیت خود با استفاده از GPS و سنسورهای حرکتی و همچنین دوربین برای نقشه‌برداری و حرکت میان قفسه‌ها است. این ربات‌ با توانایی پرواز، می توانند از برخورد به موانع اجتناب کرده و همچنین به دیگر ربات‌ها برخورد نمی‌نمایند.

فروند می‌گوید: “ما در این پروژه با مشکلات متنوعی روبه‌رو شدیم: ما باید به طراحی ربات‌های قدرتمند و سبک وزن پرنده می پرداختیم که بتوانند با اطمینان محیط اطراف خود را شناسایی کرده و همچنین دارای نرم‌افزار هوشمندی باشند تا از مسیر آنها نقشه‌برداری نماید.” وی چنین ادامه می‌دهد: “برای اطمینان از این موضوع که این رویکرد در تشکیلات کوچک و متوسط هم قابل اجرا بوده، ساختاری گران‌قیمت را ایجاد کردیم که ربات بتواند در آن به خوبی جهت‌گیری کند. پژوهشگران سپس به تکمیل این فرایند با استفاده از الگوریتم‌های هوشمند پرداختند. اهداف در حال پرواز باید به تهیه‌ی نقشه از انبار به صورت کاملا خودکار بپردازند و به طور مستقل خود را در صورت ایجاد تغییر اصلاح نمایند.”

بنا به اعلام فرانهوفر، سیستم InventAIRy نه تنها قادر به شمردن تعداد موجود‌یها بر روی قفسه‌ها بوده، بلکه همچنین از مقدار هزینه‌ها با حذف خطاهای ثبت، شناسایی راه‌های باریک و دیدن قفسه‌های پرارتفاع انبار، می‌کاهند.

فروند گفته است: “در اواسط سال ۲۰۱۵، ما قصد شروع پرواز تا اندازه‌ای اتوماتیک را داریم. در این مرحله، ربات مجهز به تکنولوژی شناسایی خواهد شد بدون اینکه نیاز به کنترل ریموت آن باشد و همچنین بتواند بدون برخورد به موانع مانند قفسه‌ها پرواز کند.”

مطلب را در شبکه های اجتماعی اشتراک گذاری کنید.