navvismaps

چندین سال پیش سیستم NavVis معرفی شد که تنها قادر به ناوبری درون یک محیط بسته بود. این سیستم که توسط پژوهشگران دانشگاه فنی مونیخ توسعه یافته، از نقشه‌های دربردارنده‌ی عکس‌های مکانی از ورودی‌های یک ساختمان استفاده می‌نماید. به منظور یافتن مکان، کاربران تنها کافیست با استفاده از اسمارت‌فون خود یک عکس از محیط گرفته، سپس برنامه‌ی NavVis آن عکس را با یکی از تصاویر موجود در نقشه‌ی خود مطابقت خواهد داد. اکنون تکنولوژی به کار رفته در این سیستم گسترش یافته، به طوری که اکنون قادر به ارائه‌ی قابلیت مورد انتظار نمایش خیابان‌ها (Google Street View) است.

navvismaps-2

NavVis به منظور ایجاد نقشه‌های خود، از گردونه‌ای که مجهز به دو اسکنر لیزری و شش دوربین است، استفاده می‌نماید. یک اپراتور انسانی گردونه‌ی فوق را به مکانی که قرار است نقشه‌نگاری شود هدایت کرده و اسکنرها به ثبت ابعاد افقی و عمودی تالار یا اتاق می پردازند، در حالیکه دوربین‌ها مشغول گرفتن عکس می‌باشند.

navvismaps-1

نتیجه‌ی این عمل، یک نقشه‌ی سه‌بعدی از منطقه‌ی مورد نظر به همراه عکس‌هایی از هر نقطه‌ی آن خواهد شد. این سیستم در برنامه‌ی ناوبری خود می‌تواند ابتدا با استفاده از عکس‌های ضبط شده‌ی خود مکان کاربر را تعیین کرده و سپس با کمک پیکان‌های هدایتی مجازی به هدایت فرد به مقصد موردنظرش بپردازد.

با این حال اکنون این سیستم به افراد اجازه می‌دهد که به بررسی مکان‌های ریموت از طریق کامپیوترهایشان بپردازند درست مانند Google Street View. باید این مساله را هم بیان کرد که NavVis به تازگی برای ایجاد یک نقشه‌ی تعاملی با Deutsches Museum مونیخ در حال همکاریست. بنا به اعلام موسس NavVis، جرج اسچورث، سیستم کمپانی وی مزیت‌های بیشتری نسبت به سیستم گوگل دارد.

navvismaps-5

وی می‌گوید: “گردونه‌ی آنها از یک دوربین استفاده می‌نماید که حول نقاط اصلی در حال چرخش است. از این رو، اپراتور این گردونه باید برای تامین دید هر نقطه و مشخص نشدن خود در زاویه‌ی دید این دوربین به زحمت بیافتد. بنابراین، با حدود ۲۰ ثانیه در هر پانوراما، نقشه‌نگاری یک محیط داخلی وسیع نیاز به مدت زمان زیاد در صورت خواستن تصویر از یک تا دو متر، دارد. در سیستم ما، شش دوربین طوری قرار گرفته‌اند که اپراتور گردونه در نقطه‌ی کور آنها قرار داشته و بنابرین قابل دیدن نیست. از این رو پاناموراهای ۳۶۰ درجه‌ای می‌توانند به صورت مداوم ضبط شده، در حالی که گردونه نیز در حال حرکت است.”

navvismaps-6

علاوه بر این، رابط NavVis IndoorViewer مبتنی بر HTML5 به کارفرمایان اجازه‌ی افزودن محتویان آگاهی بخشی را به نقاط مختلف نقشه می‌دهد که می‌توانند سپس در اختیار کاربران قرار داده شوند. این ویژگی تعاملی همچنین به کاربران امکان انجام عملیاتی مانند کسب فاصله‌ی میان نقاط مختلف یک ساختمان را می‌دهد (که می‌تواند برای افرادی مانند معماران مفید باشد)، و همچنی امکان دریافت راهنمایی‌های مجازی جهت رفتن به نقطه‌ای خاص را خواهند داشت.

درنهایت، اطلاعات ضبط شده در گردونه در اختیار مالک ساختمان قرار داشته تا در صورت نیاز از آنها استفاده کرده و یا به تقویتشان بپردازد.

مطلب را در شبکه های اجتماعی اشتراک گذاری کنید.